آنغوزه در طب سنتی، برای بهبود بیماری‌های گوارشی و رفع یبوست در افراد مسن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده مؤثره این گیاه ضد انگل بوده و در درمان آسم، صرع و آنفولانزا کاربرد دارد.

به گزارش سپتا، اثرات دارویی و درمانی صمغ آنغوزه بسیار زیاداست. همچنین می ‌توان از آن به عنوان آنتی اکسیدان و آنتی ویروس، ضد قارچ، ضد سرطان، ضد دیابت، ضد اسپاسم، کاهنده فشار خون استفاده کرد. 

گیاه آنغوزه در دامپزشکی برای تهیه حمام‌های آرسینکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت گرد، قرص و مخلوط با سایر موارد استفاده می‌شود. در استان لرستان از پخته کلاله گیاه آنغوزه در درمان بیماری­های رماتیسمی استفاده می‌کنند.

مقالات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهند عصاره گیاه آنغوزه برای کنترل آفاتی چون: کرم گلوگاه انار، انواع شته، (مثل شته جالیز، شته مرکبات و …) انواع پسیل (مانند پسیل پسته، پسیل گلابی، پسیل زیتون و…) و حتی برخی سوسک‌های سرشاخه خوار موثر است. که خاصیت کشندگی نداشته و فقط خاصیت دور کنندگی دارد.استفاده از شیره گیاهی آنغوزه می تواند به کنترل آفات به روش ارگانیک کمک کند.

براساس  این گزارش، در کشور آمریکا از آنغوزه برای ساختن یک نوع سس معطر به نام Worcestershir استفاده می‌کنند که طعم تندی داشته و به عنوان چاشنی مورد مصرف غذایی قرار می‌گیرد.

استفاده از آنتى بیوتیک‌ها در اکثر کشورها براى درمان بیمارى­ ها­ و جلوگیرى از عفونت­ ها بسیار معمول بوده و عواقب بعد از آن به خاطر سنتزى و شیمیایى بودن و مقاومت بدن نسبت به آنتى بیوتیک مى­‌تواند سلامت مردم جامعه را مورد تهدید قرار دهد. از این رو امروزه استفاده از ترکیبات گیاهى براى درمان بیماری­‌ها و عفونت ها به خصوص در کشورهاى در حال توسعه مورد توجه قرار گرفته است.

                                                                                                                                            کاربرد آنغوزه  در کشاورزی

در بررسی اثر حشره‌­کشی عصاره ­های گیاهی آنغوزه، خرزهره و اسطوخدوس بر روی شب پره آرد و شپشه آرد مشخص کردند که عصاره آنغوزه نسبت به دو گیاه دیگر دارای بیشترین خاصیت حشره ­کشی می­باشد. عصاره گیاه آنغوزه سبب افزایش ترشح هورمون پرولاکتین در گوسفند، خرگوش و موش صحرایی می­شود، بنابراین آنغوزه دارای خواص لاکتوژنیک می‌­باشد و ممکن است آنغوزه حاوی مواد لاکتوژنی مشابه پکتین و بتاگلوکان باشد­.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!