یک کارشناس بازار بورس گفت: با ثبات نسبی دلار در ماه‌های اخیر و با در نظر داشتن این موضوع که اکثر شرکت‌های بورسی گزارشات فصل اول سال ۱۴۰۲ را منتشر کرده‌اند، می‌توان انتظار داشت شاخص، هر چند به صورت موقت، تا محدوده‌های دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رشد کند. علت این رشد را می‌توان در گزارشات فصلی شرکت‌هایی که تغییر چشم‌گیری نسبت به سال گذشته و هچمنین فصل زمستان داشته‌اند جویا شد.

به گزارش  سپتا به نقل از سایت خبری نبض بورس ، بهنام علیخانی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با این سایت درباره اینکه آیا بورس در مرداد ماه بهتر خواهد شد گفت: درحالی که شاخص کل از نیمه دوم اردیبهشت ماه حدودا ۲۰ الی ۲۵ درصد کاهش داشته، سهام اکثر شرکت‌های بازار سرمایه ریزش بین ۳۰ الی ۴۰ درصد را تجربه کردند، حال با رسیدن شاخص به محدوده یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی الی ۲ میلیونی مقداری از قدرت ریزش بازار کاسته شده و به نظر می‌رسد شرایط در مرداد ماه بهتر از دو ماه گذشته دنبال شود.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: برخلاف نزولی شدن ارزش معاملات در خرداد و تیر ماه، در حال حاضر شاخص در محدوده حمایتی قرار گرفته است. رصد دقیق‌تر ارزش معاملات می‌تواند به درک رفتار شاخص در ماه‌های پیش رو کمک نماید.

وی توضیح داد: با ثبات نسبی دلار در ماه‌های اخیر و با در نظر داشتن این موضوع که اکثر شرکت‌های بورسی گزارشات فصل اول سال ۱۴۰۲ را منتشر کرده‌اند، می‌توان انتظار داشت شاخص، هر چند به صورت موقت، تا محدوده‌های دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رشد کند. علت این رشد را می‌توان در گزارشات فصلی شرکت‌هایی که تغییر چشم‌گیری نسبت به سال گذشته و هچمنین فصل زمستان داشته‌اند جویا شد.

رشد ۳۰ درصدی درآمد شرکت‌های بورسی

علیخانی اظهار کرد: بررسی کدال به صورت اجمالی نشان می‌دهد اکثر شرکت‌های بازار سرمایه با توجه به ثبات نسبی دلار و پیش‌بینی پذیرتر شدن هزینه‌ها، با رشد درآمد‌های عملیاتی همراه بوده‌اند که اثر این امر را می‌توان در افزایش حاشیه سود شرکت‌ها مشاهده کرد. افزایش حدودا ۳۰ درصدی درآمد کل شرکت‌های بازار حاکی از این است شرکت‌ها از وضعیت بنیادی بهتری برخوردار هستند.

کدام شرکت‌های بورسی سودده شدند؟

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص شرکت‌های سودآور عنوان کرد: صنعت سیمان به واسطه رقابت در بورس کالا، صنایع دارویی به واسطه افزایش نرخ‌های نسبتا منظم در سال‌های اخیر، همچنین برخی شرکت‌ها در صنعت فلزات اساسی از وضعیت بهتری نسبت به سایر صنایع نظیر غذایی و پترو پالایشی برخوردار بوده‌اند. به طوری که سود سه ماهه چندین شرکت داروساز نظیر  ریشمک، دفارا، دسانکو، دتولید، دامین و چندین نماد دیگر از این گروه، و نماد‌هایی نظیر سدور، سپاها، سنور، سبهان، سبزوا از صنعت سیمان تغییرات بیش از ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اثر این تعدیلات در نسبت‌های p/s و p/e این شرکت‌ها به وضوح قابل رویت است. نماد‌هایی همچون ارفع، فسبزوار و فجر نیز از گروه فلزات اساسی خیلی بهتر از انتظارات کارشناسان بازار عمل کردند که این امر منجر به رشد خوب این نماد‌ها در هفته گذشته گردید.

علیخانی تصریح کرد: همچنین صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی که در سال‌های اخیر همواره به عنوان سمبل صنایع بنیادین و ارز آور بازار شناخته می‌شدند، قربانی کسری بودجه، افزایش نرخ خوراک و سوخت، کاهش تخفیفات و سایر ریسک‌های تحمیلی به بازار سرمایه شدند و این موضوع منجر به این شد که حتی شرکت‌هایی که در طی بدترین روز‌های سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ نسبت به سایر بازار اصلاح کمتر و در برخی موارد رشد‌های مناسبی نیز داشتند، با ریزش‌های شدیدی همراه شوند به طوری که نماد شبندر در روز معاملاتی گذشته (روز یکشنبه اول مرداد) کاهش حدودا ۱۵ درصدی را تجربه نمود.

این کارشناس بازار سهام همچنین گفت: با بررسی گزارش‌های ماهانه و فصلی شرکت‌های پتروشیمی و همچنین با روشن نشدن وضعیت نرخ خوراک و رفع عدم‌هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، وضعیت نماد‌های صنعت پتروشیمی در ماه‌های آتی در خوشبینانه‌ترین حالت نوسانی و در غیر این صورت نزولی ادامه پیدا کند.

سودسازی ۱۰۰ درصدی خودرویی‌ها

وی با بررسی صنعت خودرو و قطعات اظهار کرد: در سال‌های اخیر از گروه‌های مورد توجه و محرک بازار سرمایه بوده است، نشان می‌دهد قطعه‌سازان به واسطه ثبت فروش‌های خوب در ماه‌های اخیر، وضعیت بسیار خوبی دارند. به طوری که برخی شرکت‌های این گروه نیز در مقایسه با بهار سال گذشته درصد تغییر سود‌های بیش از ۱۰۰ درصد را تجربه کرده‌اند که از این میان می‌توان به نماد‌هایی همچون خکاوه، خدیزل، خزامیا، خاور اشاره کرد.

علیخانی در پایان گفت: در مجموع با بررسی گزارشات سالانه و فصلی شرکت‌ها می‌توان دید p/e آینده‌نگر کل بازار حال حاضر در محدوده ۶ الی ۷ و نیز p/s بازار نیز به صورت تقریبی در محدوده ۱.۵ الی ۲ قرار گرفته است که حکایت از ارزنده بودن بازار در میان مدت دارد. هر چند در کوتاه مدت همچنان ریسک‌های تحمیلی بر بازار ممکن است منجر به نوسانات غیر متعارف در بازار گردد، می‌توان به بازدهی بهتر بازار سرمایه نسبت به سایر بازار‌های موازی در میان مدت خوش‌بین بود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!