آسافوتیدا علاوه بر اینکه  گیاهی با خواص درمانی و دارویی شگفت‌انگیز است خاصیت‌ها و کاربردهای جالب دیگر ی نیز دارد از جمله  اینکه  در صنعت جواهر سازی براي تهیه چسب الماس و چسباندن نگین‌های گران‌قیمت از آن استفاده می‌شود.

به گزارش سپتا، صمغ و عصاره آسافوتیا در صنایع غذایی انواع چاشنی‌ها تهیه انواع سس‌ها، در صنایع آرایشی و بهداشتی و عطرسازي ، رنگ‌سازي، ساخت مواد پاك کننده و ضدعفونی کننده کاربرد دار و صمغ الئورزینی این گیاه به صورت وسیعی به عنوان مواد پایه دارویی در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 گفتنی است، این گیاه در زمینه ساخت سموم دفع آفات نباتی نیز کاربرد دارد و در دامپزشکی نیز برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها دام و طیور به وفور مورد استفاده  قرار می‌گیرد.

براساس این گزارش، نتايج یک آزمایش تجزيه اسانس آسافوتیدا در مناطق مختلف استان كرمان مشخص كرد که اسانس‌هاي این  گياه به دليل داشتن تركيباتي خاص مانند آلفاـ پينن، بتاـ پينن و ليمونن در ساخت تركيبات معطر مصنوعي و تركيبات روغني معطر، لوازم آرايشي، ادويه‌ها، چاشني‌هاي خوراكي، ضد عفوني‌كننده‌ها، توليد رزين‌هاي ترپني و حشره‌كش‌ها استفاده مي‌شوند. همچنين در محيط كشت زنده مي‌توانند به عنوان عامل ضد ميكروبي در مقابل طيف وسيعي از عوامل بيماري‌زاي ميكروبي عمل كنند.

در آناليزهاي شيميايي بر روي گياه آسافوتیدا مشخص شده است كه بيشترين تركيبات شيميايي مربوط به پلي فنل‌هايي مانند اسيد فروليك و تانن بوده است . اين دو تركيب اثرات دارويي مهمي از جمله اثر ضد ديابت، ضد درد، ضد سرطان، ضد ويروس و ضدباكتري و آنتي اكسيدان دارند. وجود مقادير بسيار بالاي فنل را در عصاره‌هاي هيدروالكلي و آبي صمغ گياه آسافوتیدا تایید شده است. به طوري كه ميزان فنل اين عصاره ها به ترتيب ۲۲۸ و ۱۶۷/۳۳ میلی‌گرم عصاره خشك بر گرم اسيدگاليك به دست آمد. تركيبات فنلي به طور مؤثري به عنوان دهنده هيدروژن عمل کرده و به عنوان يك آنتي اكسيدان مؤثر عمل مي‌كنند .

به نظر مي‌رسد گياهاني كه ميزان تركيبات فنلي بالايي دارند قدرت آنتي‌اكسيداني بيشتري داشته و در بيماري‌هاي صعب‌العلاج مؤثر باشند. در رابطه با گياه آسافوتیدا اين همبستگي مثبت بين محتواي فنلي و فعاليت آنتي‌اكسيداني مورد تایید قرار گرفته است.

شرکت سپتا در راستای مسئولیت اجتماعی خود در این منطقه در حوزه گیاهان دارویی ورود پیدا کرده و سرمایه‌گذاری زیادی را به این بخش اختصاص داده است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!