یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که کاهش قیمت دلار، بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده، گفت: هیجان افت دلار در بورس زودگذر است و به سهامداران توصیه می‌شود از بروز هیجان در تصمیم‌گیری‌های خود جلوگیری کنند.


به گزارش سپتا به نقل از نبض بورس ، مجتبی امینی با اشاره به این که در جریان دادوستدهای نخستین روز هفته، شاخص کل بورس با افت ۴۷ هزار واحدی مواجه شد، گفت: مهم‌ترین عاملی که باعث افت شاخص بورس در روز گذشته شده، انتشار خبر توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان و آزادسازی ۶میلیارد دلار از منابع ارزی ایران است که این موضوع موجب افت قیمت در بازار ارز بویژه دلار شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان به این که آزادسازی منابع مسدودشده در کره‌جنوبی، موجب شد قیمت دلار تا ارتفاع ۴۷ هزار تومان عقب نشینی کند، افزود: کاهش قیمت دلار سایر بازارها از جمله بازار سرمایه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی اضافه کرد: نرخ دلار همواره به عنوان یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در بازار سرمایه نقش آفرین بوده است، که با کاهش آن برخی صنایع از جمله صنایعی صادرات محور و شرکت‌هایی که درآمد ارزی دارند از این ناحیه می‌توانند تاثیر بپذیرند.

خبری مثبت برای بازار سرمایه

امینی تصریح کرد: البته نباید از این نکته نیز غافل شد که کاهش ارزش دلار برای برخی صنایع از جمله دارویی‌ها که بخشی از تولیدات آنها بسته به واردات مواد اولیه است، نیز در کنار این نکته که کاهش نرخ دلار می‌تواند هزینه تمام شده تولید را در تمامی شرکتها کاهش دهد، می‌تواند خبر مثبتی برای کلیت بازار سرمایه باشد.

عوامل تاثیرگذار بر بازارسرمایه

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در کنار نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر کلیت بازار سرمایه، یکی دیگر از عواملی اثرگذار بر بازار سهام نوساناتی است که در تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها در حوزه صنایع، از جمله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گرفته می‌شود.

وی گفت: جدای از این موضوعات، در حال حاضر رکود سنگینی بر سایر بازارها حاکم است که این موضوع موجب شده تا شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو و مسکن نیز باشیم. بنابراین با توجه به رکودی که در سایر بازارها شاهد هستیم، بازار سرمایه نیز از این موضوع مستثنی نیست و نباید انتظار داشت که در شرایط رکودی اقتصادی، بازار سرمایه رشد قابل توجهی را تجربه کند.

توصیه مهم به سهامداران

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که هیجان افت دلار در بورس زودگذر است و بر این اساس به سهامداران توصیه می‌شود از بروز هیجان در تصمیم‌گیری‌های خود جلوگیری کنند، افزود: خوشبختانه طی چند سال گذشته ابزارهای متنوعی متناسب با ریسک‌پذیری و سرمایه افراد در بازار سرمایه ایجاد شده است که حتی در شرایط منتفی و رکودی بازار سرمایه نیز می‌توانند سود خوبی را نصیب سهامداران و سرمایه‌گذاران کنند؛ بر این اساس به آن دسته از سهامدارانی که از تخصص لازم برخوردار نیستند توصیه می‌شود از سایر ابزارهای موجود در بازار سهام برای کسب منفعت استفاده کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!