سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های حفظ ارزش پول و پس‌انداز است. اگر سرمایه‌گذاری درست انجام شود پس انداز فرد پس از گذشت چند سال چندین برابر خواهد شد و همچنین در برابر تورم به عددی قابل توجه خواهد رسید. اما باید توجه داشت که همه بازار‌ها در برابر تورم مقاوم نیستند و ممکن است سرمایه‌گذاری در یک بازار پرخطر باعث از بین رفتن سرمایه و پس انداز فرد شود.

به گزارش سپتا، به نقل از  نبض بورس یکی از راه‌های پس‌انداز سودآور برای فرزندان سرمایه‌گذاری است. در حال حاضر بورس یکی از بهترین و سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها در بلندمدت به حساب می‌آید و یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌های حفظ و سودآوری پس انداز، سرمایه‌گذاری در بورس است. بازار سرمایه تنها بازاری‌ست که می‌تواند در تمام روند‌های اقتصادی سودده باشد و در مقابل تورم بایستاد. در نتیجه سرمایه‌گذاری درست در این بازار می تواند پس انداز هر فرد را پس از گذشت چند سال چند ده برابر کند.

نکته قابل توجه اینجاست که لازمه هر سرمایه‌گذاری دانش است و اگر فردی دانش سرمایه‌گذاری در بورس را ندارد باید به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری که ریسک کمتری دارند برود.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با نبض بورس اظهار کرد: خرید سهم برای فرزندان در دید بلند مدت است. در بلند مدت بخش عمده‌ای از سود سرمایه‌گذاران از محل سود تقسیمی یا DPS است و در کنار آن بخشی از سود مربوط به افزایش سرمایه‌هاست، کمتر به Capital Gain توجه می‌کنند؛ چون دید بلندمدت است و سهامداران می‌خواهند سهام را خرید و نگهداری کنند.

وی ادامه داد: با این دید سهامداران باید به سراغ سهام پرپتانسیلی که نسبت قیمت به سودشان P/E عدد پایینی باشد و بتوانند سال به سال در مجامع سود خوبی را به دست بیاورند تا از محل سرمایه‌گذاری مجدد آن سود‌ها نیز مجدد سود کسب کنند. این موضوع با اهمیتی است که نماد‌های DPS محور بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد در این حوزه. در کنار این موضوع افزایش سرمایه‌ها نیز مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کدام صنایع برای سرمایه‌گذاری مناسب هستندگفت: صنایع و شرکت‌های مختلفی شامل این خصوصیات مطرح شده می‌شوند. صنعت پتروشیمی، برخی از هلدینگ‌های فعال در صنایع پتروشیمی، صنعت فلزات و برخی از شرکت‌ها در فلزات غیرآهنی، برخی از شرکت‌ها در سایر صنایع نیز ارزنده هستند.

خبری‌زاد تاکید کرد: هر چه P/E و P/D پایین‌تر باشد برای سرمایه‌گذاری بلند مدت نیز مناسب است.

وی تصریح کرد: در کنار این‌ها نیز اکنون گزینه‌های سرمایه‌گذاری نسبت به گذشته جذاب‌تر شده است؛ اکنون ما یک سری صندوق داریم که قابل معامله هستند و گزینه‌های جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاری بلند مدت محسوب می‌شوند. این صندوق‌ها انواع مختلف دارند و اگر افراد بخواهند ریسک کنند صندوق‌های سهامی و صندوق‌های سهامی بخشی که در بخش‌های مختلف فعال هستند. در کنار آن صندوق‌های مختلط وجود دارند که این صندوق‌ها ریسک کمتر و بازدهی خوبی دارند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان  خاطرنشان کرد: اگر افراد بخواهند روی سهام سرمایه‌گذاری کنند سهام هایی که P/E و P/D پایین‌تری دارند گزینه مناسبی هستند، اما اگر دانش سرمایه‌گذاری نداشته باشند از ابزار‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یعنی صندوق‌ها استفاده کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!