برخی از سهام به دلیل اندازه بازار آن‌ها همواره مورد استقبال سهامداران قرار می‌گیرند و اصطلاحا از آن‌ها به عنوان سهام شاخص ساز یاد می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با غول‌های بورسی ایران آشنا کنیم. غول‌هایی که ارزش بازار آن‌ها بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد. 


به گزارش سپتا به نقل از نبض بورس، برخی از سهام به دلیل اندازه بازار آن‌ها همواره مورد استقبال سهامداران قرار می‌گیرند و اصطلاحا از آن‌ها به عنوان سهام شاخص ساز یاد می‌شود. غول‌هایی که ارزش بازار آن‌ها بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

با توجه به دسته بندی صورت گرفته بر اساس ارزش بازار، همان گونه که ملاحظه می‌گردد پتروشیمی خلیج فارس با نماد فارس اولین و بزرگترین شرکت بورسی ایران محسوب می‌شود. ارزش بازار این شرکت در حال حاضر حدود ۵۷۸ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

برای پی بردن به بزرگی ارزش بازاری پتروشیمی خلیج فارس بد نیست این شرکت را با خودرو و خساپا مقایسه کنیم!  ارزش بازاری خودرو ۷۹ هزار میلیارد تومان می‌باشد؛ بنابراین ارزش بازاری فارس ۷ برابر ارزش بازار خودرو است. ارزش بازاری خساپا ۴۷ هزار میلیارد تومان می‌باشد. ارزش بازاری فارس ۱۲ برابر ارزش بازار خساپا است.

بعد از فارس، ملی صنایع مس ایران با نماد فملی قرار دارد که ارزش بازاری این شرکت در لحظه تهیه این گزارش ۴۰۵ هزار میلیارد تومان بوده است.  در رتبه سوم فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد قرار دارد. این شرکت نیز دارای ارزش بازار ۴۰۱ هزار میلیارد تومان می‌باشد. 

شستا، کگل، تاپیکو با ارزش بازار ۱۹۸، ۱۹۲ و ۱۸۱ هزار میلیارد تومان رتبه‌های چهارم تا ششم را به خود اختصاص داده اند. میدکو با ارزش بازار ۱۷۴ همت و بعد از آن وبملت غول بانکی با ارزش بازار ۱۶۱ همت در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کچاد غول سنگ آهنی و شپنا غول پالایشگاهی به ترتیب با ارزش بازار‌های ۱۵۹ همت و ۱۴۴ همت در رتبه‌های نهم و دهم قرار دارند.

مارون، وامید، وغدیر، بپاس، پارس، پارسان، کگهر، شبندر، شتران، آریا و کاریس از دیگر غول‌های بورسی ایران با ارزش بازار بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان می‌باشند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!